.:: CZ > Ve Francii ::.
Svatojakubská cestaJakobswegWay of St. James

Ve Francii

kresba cesty

Via gebennensis

Via gebennensis tvoří spojení mezi Švýcarskem a francouzským poutním místem Le Puy en Velay. Od roku 1998 je tato cesta značená jako poutní cesta. Mezitím byla cesta napojena na síť Grand Randonée (síť dálkových cest ve Francii, Španělsku a Belgii). Trasa mezi Ženevou a Le Puy en Velay je pokračování francouzské dálkové turistické cesty GR 65, která je více známa jako Via podensis, jedna ze čtyř hlavních poutních cest ve Francii. Via gebennensis měří celkem 350 km.

Pokračování a další informace…

Via Podiensis (GR 65)

Via Podiensis je jednou ze čtyř historických svatojakubských cest ve Francii , která je popsána v průvodci pro poutníky Liber Sancti Jacobi (ze 12. století). Její začátek je v Le Puy v Auvergne, vede přes Francouzské středohoří – Massif central a končí na úpatí Pyrenejí v Saint Jean Pied de Port. Dnes se Via Podiensis v podstatě kryje s dálkovou turistickou cestou GR 65.

Již od dnů biskupa Godescalca se poutníci vydávají po mši v katedrále v Le Puy en Velay na 1 600 kilometrů dlouhou cestu do Španělska. Poté co putníci dojdou do regionu Midi–Pyrenäen k vrcholkům Aubracu, čekají jí je místa s bohatou historií spojená s poutnictvím. Na každé etapě je snažení poutníků odměněno velkolepým uměleckým dílem. Umělecké portály kostelů a opatství, slavná náboženská města podél Via Podiensis jsou odměnou za poutní cestu, ať pěšky, na kole nebo na koni.

Pokračování a další informace…

Města a obce podél cesty

Frangywww.frangy.fr
Chanazwww.chanaz.fr
Les Arbetswww.lesabrets.fr
Le Grand Lempswww.ville-legrandlemps.fr
Montfaucon-en-Velaywww.otmontfaucon.fr
Le Puywww.mairie-le-puy-en-velay.fr
Conqueswww.conques.fr
Figeacwww.ville-figeac.fr
Cahorswww.mairie-cahors.fr
Moissacwww.moissac.fr
Lectourewww.lectoure.fr
St. Jean-Pied-de-Portwww.terre-basque.com