Svatojakubská cestaJakobswegWay of St. James

Historie a současnost Svatojakubské cesty

Co znamená Svatojakubská cesta v současnosti

Systém cest

Svatojakubská cesta je celý systém cest. Jako potoky a říčky vedou do říčního systému, tak procházejí nejrůznější cesty celou Evropu do Španělska. Proto je také správné mluvit o Svatojakubských cestách v množném čísle. Ve Španělsku vede hlavní cesta, Camino francés, z Pyrenejí až do Santiaga de Compostela a ještě dál na kap Finisterre u Atlantiku.

Název Svatojakubská cesta

Název Svatojakubská cesta je odvozen od apoštola Jakuba Staršího, který je v Santiagu de Compostela pohřben. Cesty vedoucí do Santiaga de Compostela dostaly název Svatojakubská cesta. Existují také jiná jména jako Hvězdná cesta nebo Mléčná cesta.

Hrob sv. Jakuba v Santiagu de Compostela

Podle legendy byly ostatky sv. Jakuba pohřbeny v Santiagu. Santiago se stalo významným poutním místem, ve středověku patřilo společně s Římem a Jeruzalémem ke třem hlavním křesťanským poutním cílům.

Rozmach poutnictví na Svatojakubské cestě

V posledních 20 letech zaznamenalo poutnictví na Svatojakubské cestě velký vzestup. Rada Evropy vyhlásila Svatojakubskou cestu v roce 1987 první evropskou kulturní cestou. Tenkrát bylo na cestě registrováno okolo 5 000 poutníků ročně, v roce 2005 se počet poutníků ze všech zemí blížil 100 000. Ti se vydali na cestu ze svého domova, nebo přes celé Španělsko, ale absolvovali minimálně posledních 50 km pěšky nebo na koni nebo posledních 100 km na kole.

graf počtu poutníků
Počet poutníků, kteří šli v jednotlivých letech do Santiaga de Compostela

Svatojakubská mušle jako znak poutníků

Symbolem poutníků směřujících do Santiaga byla Svatojakubská mušle. Nebyla však pouhým poutnickým odznakem. Mušle sama měla magický vliv. Léčila nemoci a přinášela štěstí těm, kteří si mušli buď v Santiagu nebo v jiném městě na Svatojakubské cestě koupili nebo si ji sebrali na pobřeží u mysu Finistere.